Kapr obecný, latinsky Cyprinus carpio, patří do sladkovodních paprskoploutvých ryb. Je to největší ryba kaprovitého původu v České republice. Pochází z čeledi kaprovití.
POPIS
Kapr má průměrnou délku 40-65 cm, dosahuje maximálně 100 cm. Největší známé hodnoty jsou neuvěřitelných 110 cm – trofejní kapr. Jeho běžná hmotnost je od 1,5-5 kg. Maximální váhy jsou do 20ti kg. Trofejní kapři (nad 20 kg) mohou mít až 30 kg.
Kapr má výsuvná ústa, která mají podél svého obvodu dva páry vousků. Ústa jsou neozubená. Kapři svoji potravu zpracovávají požerákovými kostmi, které mají tři řady zubů. Kapří oči jsou zlatavé nebo olivově zelené a pohyblivé. Kapří tělo má ocasní, řitní, břišní, prsní a hřbetní ploutve.
POTRAVA
Kapr patří mezi všežravce, který přerývá dno až do hloubky 20 cm a vyhrabává z něj bentické organismy (např. larvy pakomárů) – díky této vlastnosti je označován za „vodní prase“. Kapr dokáže z vody vyfiltrovat hrubší plankton. Má rád měkkýše, především mladé škeble, ožírá vodní rostliny (např. výhonky rákosu). Také rád jí potravu, kterou mu nabízí člověk (např. obilniny). V krajní nouzi je možné, že kapr sežere i mrtvou rybu nebo se jí pokusí ulovit.
Při teplotě vody 10 °C trvá průchod potravy zažívacím traktem kapra 17 hodin. Při teplotě vody 26 °C jím projde za 3, 5 hodiny!
ROZMNOŽOVÁNÍ
Tření probíhá zpravidla od začátku měsíce května do konce června. Kapři se třou ve stojaté vodě, která je prohřátá (nejméně 13 °C) a kde se nachází rostliny. Kapří samička zde naklade jikry, které kapr následně oplodní svým mlíčím. Průměrně samička naklade jeden milion kusů jiker. Kapři začínají býti pohlavně zralí kolem 3., 4. roku života.
SPORTOVNÍ RYBOLOV
V České republice je kapr nejvíce lovenou rybou. Nejčastější způsob lovu je položená, ale lze ulovit kapra i na plavanou, nebo dokonce muškařením. Při výběru náčiní na lov, je důležité vzít v úvahu očekávanou velikost úlovku. Malé a normálně veliké kapry lze ulovit na čemkoliv oproti velkým a trofejním kaprům, které jsou těžko ulovitelní i pro velmi dobře vybavené rybáře.