Sportovní rybolov

Sportovní rybolov je sport a záliba v lovu ryb na udici. Jeho základ tvoří potřeba ryb přijímat potravu. Cílem je přimět rybu spolknout návnadu, která je připevněna k háčku. Sportovní rybolov může být stylem chyť a pusť nebo chyť a vezmi. Chyť a pusť znamená, že rybář je povinen chycenou rybu vrátit zpět do vody a nesmí si ji odnést. Chyť a vezmi znamená, že si rybář chycenou rybu může odnést.
 
 
Rybolovné techniky
 
několik základních technik rybaření:
  • plavaná
  • položená
  • přívlač
  • muškaření
  • mořský rybolov
  • feeder
  • lovení na dírky
 
Plavaná
Jednou ze základních technik lovu ryb na udici je plavaná. Jedná se o vedení či umístění přirozené návnady ve vodním sloupci, tzn. V libovolné hloubce od hladiny až po dno.
 
Položená
Tato technika je často označována jako lov na těžko, což se dá vysvětlit hmotností koncových zátěží. Je to jednou ze základních technik lovu na udici při sportovním rybolovu. Na rozdíl od plavané se vyznačuje v umístění přirozené návnady na dně, kde se přidržuje vlastní vahou nebo olověnou zátěží.
 
Přívlač
Tato technika se používá výhradně k lovu dravých ryb. Jedná se o metodu vedení umělé návnady tak, aby napodobovala pohyb živočicha, který by mohl být potencionální potravou dravé ryby.
 
Muškaření
Je to způsob sportovního rybolovu, při kterém lez ulovit většinu ryb. Jak sladkovodních tak mořských. Při tomto způsobu lovu je návnada – umělé muška nahazována pomocí prutu a muškařské šňůrky do místa lovu. Je to etický způsob lovu, protože se při něm nemusí zabíjet a poškozovat jiné živočichy jejich nastražováním.
 
Feeder
Feeder je technika rybolovu vycházející z položené, která se v Česku rozšiřuje teprve od konce 90. let.
 

 
Boilies
 
Definice
Slovo Boilies pochází z angličtiny ze spojení „to boil“ tedy vařit. Řekněme, že to znamená vařená návnada. Je to rybářská speciální nástraha a návnada vyrobená z vařeného těsto do kterého se přidávají další přísady, jako například rybí maso, obiloviny, zelenina, mléko. Častým se používá vajíčko jako pojivo mezi těstem a přísadami. Pokud kupujete boilies v obchodě očekávejte, že je do základu přimíchávány aromatické látky a posilující směsi. Boilies se vyznačuje kulatým tvarem, který umožňuje přesné nahození v místě lovu.
 
Druhy
Boilies se stalo nejpoužívanější návnadou na kapry. Proto již existuje nespočet druhů, velikostí a barev. Můžeme rozlišovat boilies na plovoucí (tzv. pop-ups) a normální (klesající ke dnu). Plovoucí neboli pop-ups se používá především tam, kde je na dně bláto nebo tráva a ryby by návnadu nenašly. Pro všechny typy větších ryb se hodí mražené či nakládané, nebo rohlíkové boilies. Nejmenší boilies má pouhých 8 mm a největší až 40 mm – vhodné na velké ryby.

Napsat komentář