Chyť a pusť

Lovení stylem chyť a pusť je nejrozšířenější způsob lovu na soukromých sportovních rybářských revírech. Jedná se o lovení, při kterém ryba nepřichází o život, ale je po ulovení vrácena zpět do vody. Rybář u vody mnohdy svádí někdy velmi dlouhý boj s vodními tvory, které nakonec vítězoslavně uloví, vyfotí, vyfotí se s nimi a pustí je zase zpět do vody. Proto se tato metoda jmenuje „chyť a pusť“.

V Čechách je tento způsob lovu velmi rozšířen. Naopak v Německu a ve Švýcarsku je podle zákona povinen každý, kdo uloví rybu, ji usmrtit. Je zakázáno vracet ulovené ryby do vody. Tyto dva národy berou metodu „chyť a pusť“ jako týrání zvířat – což není úplně pravda.

Na našem revíru je přísně zakázán lov ryb na háčky s protihroty. Tudíž rybáři musí používat háčky bez protihrotů, čímž rybí tlamu nepoškodí tolik jako s háčky s protihroty. Navíc moderní rybáři – téměř každý, kdo vlastní podběrák a podložku na ryby – jsou naučeni s rybou zacházet v nejvyšší opatrnosti. Díky těmto nástrojům se s rybami zachází jako v bavlnce. Chytání stylem chyť a pusť je velmi oblíbené a u nás na jezeře obzvlášť. smiley

Ryba je přece kámoš!

Napsat komentář